Türkiyenin En Güzel Hepsi Fan Sitesi

en güzel grup hepsi fan sitesi
 
AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş
 

 avrupa yakası

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafiravrupa yakası Empty
MesajKonu: avrupa yakası   avrupa yakası Icon_minipostedPaz Şub. 10, 2008 5:28 am

Avrupa Yakası, Nişantaşı'nda, elit bir kesimin içinde yaşayan ailenin içinde bulunduğu durumları anlatan dizidir. Durum komedisidir.Dizi aynı zamanda "Eleştiri Komedisi" olma özelliğini de taşımaktadır.Toplumdan diziye yansıtılmış "Uç" karakterler ile "Absürtlüklere" dikkat çekilmiştir.

Genel bilgiler [değiştir](Gürgen Öz ile ilgili son dakika haberi kalın olarak yazılmıştır.)

Dizinin yapımını Plato Film-Sinan Çetin, yönetmenliğini Jale Atabey Özberk üstleniyor. Senaryosunu, başrolünü de oynayan Gülse Birsel yazıyor. Gülse Birsel’in canlandırdığı "Aslı" karakterinin babasını Gazanfer Özcan, annesini Hümeyra, kardeşi Volkan’ı ise Ata Demirer oynuyor. Volkan asker kaçağı olduğu için 30'undan sonra askere gitmiştir ve Ata Demirer Hümeyra'yla sorunlar yaşadığı için diziden ayrılmıştır. Fakat V. Sezonda diziye geri dönmüştür. IV. sezonda Sütçüoğlu Ailesi'ne Volkan ve Aslının kuzenleri Sacit Kral ve Makbule katılmıştır.

Dergi ekibinde Yıldırım Öcek (Patron Saadettin Bey), Levent Üzümcü (Cem), Şenay Gürler (Fatoş), Sarp Apak (Tanrıverdi), Hale Caneroğlu (Yaprak), Evrim Akın (Selin) ise askere giden kocası Volkan'nın peşinden gitmiştir. Veysel Diker (Tacettin), Yavuz Seçkin (Sertaç) ve Vural Çelik (Kubilay) diğer rolleri paylaşıyor.

Dizinin III. Sezonunda "Cem" karakterinin babası Rutkay Aziz (Bülent) ve annnesi Suna Keskin (Sedef) ile birlikte diziye farklı soluk getiren Engin Günaydın (Burhan Altıntop) kadroya dahil oluyor.

IV. Sezonda köklü değişimler geçiren Avrupa Yakası dizisi, radikal kararlar alarak oyuncu değişimini zorlayıp, oyuncuların kişisel seçimlerinden dolayı Volkan, Selin, Şesu karakterleri diziden ayrılırken, "Aslı" karakterinin kuzenleri Tolga Çevik (Sacit) ve Hasibe Eren (Makbule); apartman kapıcısı Peker Açıkalın (Gaffur), yeni ofisboy Sarp Apak (Tanrıverdi) karakterleri senaryo içinde yerini almıştır.

V. Sezonda Peker Açıkalın dizi ekibinden çıkartılmıştır. Diziye Yabancı Damat dizisinden ve daha bir çok rolden tanıdığımız ünlü oyuncu Binnur Kaya ve Okan Bayülgen'in Makina programında kendini iyice geliştiren ve daha önceki sezonlarda da Avrupa Yakası'nda ara rollerde oynamış olan Gürgen Öz dahil olmuştur.Fakat Gürgen Öz,dizide kısa olarak oynayıp,yılbaşı özel bölümüyle diziden ayrılmıştır.

Senaryo yazarı ve oyuncusu Gülse Birsel'in olağanüstü zekasıyla dinamik bir biçimde şekillenen dizi kadrosu; günümüz çağının trend dizi anlayışına profillenmiştir. Bu açıdan Türkiye'de bir ilke imza atmıştır.


Sezonlar [değiştir]Bu maddedeki bilgilerin eksik veya yetersiz olduğu konusunda şüpheler var.
Lütfen konuyla ilgili tartışmaya katılın.

I. Sezon [değiştir]Ana madde: Avrupa Yakası (1. Sezon)
11 Şubat 2004 - 23 Haziran 2004 ,1. Bölüm - 19. Bölüm


Aslı artık 30'una dayanmıştır ve Aslı'nın annesi İffet onu evlendirmeye çalışmaktadır ama Aslı annesinin adaylarını beğenmemektedir. Aslı'nın en büyük talihlisi ise aile dostlarının çocuğu Tacettin'dir ve kendisini bir kaç kız isteme denemelerinden sonra Aslı'nın sözlüsü sanmaktadır. Aslı da yeni genel müdürleri Cem'e aşıktır ve de aşkı karşılıksız değildir. Volkan da şöhret olmanın yollarını aramakta ve bunun için en yakın arkadaşı Sertaç'ın projelerini değerlendirmektedir. Aynı zamanda da Aslı'nın ofisine patron kızı olarak giren Selin'i tavlamaya çalışmaktadır. Volkan'nın maço tavırlarını çok beğenen Yaprak da Volkan'a aşık olmuştur. Yaprak'ın Volkan'a yakınlaşmasını kıskanan Selin de günden güne Volkan'a yakınlaşmaktadır. Sütçüoğlu ailesinin annesi ve babası İffet ile Tahsin de bu iki gelin adayından da hoşnut değildir.

Dizinin sezon finaline doğru kendinisin Aslı'nın sözlüsü sanan Tacettin Cem'e ben Aslı'nın sözlüsüyüm demiş ve şok geçiren Cem de Amerika'ya gidip orda eski sevgilisine evlenme teklif etmiştir. Amerikadan dönünce de Avrupa Yakası dergisi editörü Fatoş Cem'e Aslı'nın ondan hoşlandığını söylemiş Cem de Amerika'da olanları anlatmış ve Cem'in nişanlısı Victoria da Amerika'dan dönünce Aslı'yla aralarında bir yarış başlamıştır.

Dizinin sezon finalinde ise Sütçüoğlu ailesi tatile giderken Cem Aslı'yı evin kapısında yakalayıp aşkını ilan etmiştir.


II.Sezon [değiştir]Ana madde: Avrupa Yakası (2. Sezon)
II. Sezonda Volkan için işler iyi gitmez. Yaprak ve Selin'den birini seçmeye çalışır, fakat kararsız kalır. Diğer yandan Tacettin, Aslı'yı istemeye gelir. Bunu gören Cem ise, Tacettin'in hakaretine dayanamayıp kızı ister. Tahsin bey, tercihini Cem'den yana kullanır. Volkan ise, sonunda Selin'le evlenmeye karar verir. Fakat, sezon finalinde gelişen aksilikler sonucunda Volkan, Selin'le evlenmekten vazgeçer. Bu arada, Volkan'ın eski sevgilisi Yaprak ve Selin'in eski sevgilisi Kubilay arasında bir aşk başlarken, Volkan ise II. Sezonda şöhret basamaklarını hızla çıkmaya başlamıştır.


III.Sezon [değiştir]Ana madde: Avrupa Yakası (3. Sezon)
III. Sezonda dergiye sapık, sarkıntı, psikopat, mıymıntı idare müdürü Burhan Altıntop katılır. Bu adam, Selin'le iyi anlaşırken, derginin diğer kızları Yaprak, Fatoş ve Aslı'ya cinsel tacizde bulunur. Yalnız bu kadarla da iş sınırlı değildir. Burhan, Tahsin Sütçüoğlu'nun kızkardeşi Hamiyet'in evine yerleşir. Diğer taraftan, Cem niyetini belirtmek için emekli diplomat olan babası Zampara Bülent ve Annesi Sedef'i İstanbul'a çağırır. Volkan, ününü pekiştirmeye devam eder ve albüm çıkarır. Kubilay'ın ise sokaklarda sürünen, dilenci kılıklı, aç, sefil ve fakir bir ikiz kardeşi olduğu ortaya çıkar. Volkan ise, 32 yaşına gelmesine rağmen askere gitmemiştir. Bu durumda askere çağrılır. Sezon finalinde Volkan apar topar askere götürülür. Selin'de onunla gider. Nedeni, Selin'le Volkan ebeveynlerinden habersiz evlenirler. Çaycı Şesu ise işten atılır.


IV.Sezonu [değiştir]Ana madde: Avrupa Yakası (4. Sezon)
4. sezonun ilk bölümü Sütçüoğlu ailesinin evinde başlar. Tahsin ve İffet Hanım hem Sacit ile Makbule'yi (Aslı ve Volkan'ın kuzenleri) hem de Cem ile Aslı'nın dönmesini beklerler. Sacit ile Sertaç ve Tacettin büyük kankalar olurlar. Bu arada Fatoş yeni çaycı Tanrıverdi'ye aşık olur. Makbule ilk görüşde Burhan'a aşık olur. Burhan ise onun sahip olduğu tapuları görünce ona karşı bir aşk beslemeye başlar. Sezona başka bir yeni karakter olarak Gaffur gelir. Kapıcının oğlu olan Gaffur tamamen garip, manyak görünüşlü bir adamdır. Bu arada Gaffur'un kardeşi Hacer Zeynep ve Sacit sevgili olurlar. Sezonun sonlarına doğru Zeynep gerçeke bakan kızı olmadığını Gaffur'un kardeşi olduğunu ona açıklar. Bu herkes tarafından duyulmaya başlar. Aslı ilk duyar. Burhan'ın Makbule'yle flört etiğini duyan Sacit, Burhan'ın Zeynep gerçeğini öğrenmesiyle birlikte tehdite uğrar. Makbule Sacit'in arkadaşı İzzet tarafından kaçırılır ve ona aşık olur. Cem Aslı'yı mankenlerden biri ile aldatır. Aslı ile Cem boşanmanın eşiğine gelirler. Sezonun sonlarına doğru Gaffur, Sacit'in Zeynep ile sevgili olduğunu öğrenir. Sezonun son bölümünde Yaprak ile Kubilay'ın düğününde Sacit ile Zeynep Amerika'ya kaçarlar. Ayrıca İzzet, Makbule'yi kendine aşık ettiremediği için kendini benzinle yakmaya çalışır.


V.Sezon [değiştir]Ana madde: Avrupa Yakası (5. Sezon)
Sacit'in Amerika'da paraları kumarda yediğini sanan Zeynep, İstanbul'a geri döner. Bu arada Gaffur, köye "marangozluk öğrenmeye" gider. Ayrıca derginin %50'sini satın alan Koçarslanlı ailesinin kızı Şahika Koçarslanlı (Binnur Kaya) ve Gaffur, Zeynep ve Nilay'ın dayısı Cesur da (Gürgen Öz) kadroya katılır. Sacit Amerika'ya kaçmasından dolayı kırgın olduğu ailesini kumarda sonradan kazandığı paraları hastaneye bağışlayarak affettirir. Zeynep'le ilişkisinin anlaşılmamasını isteyen Sacit, Şahika ile sevgili rolü oynar. Şahika'ddan iğrenen Sacit, Şahika'nın amcaoğlu Osman ile tanışır. Osman bir mafya-işadamı olduğundan Sacit'i evlenmeye zorlar. Sonra Sacit manken zaafı olduğundan bir iddia sonucu defileye çıkan Şahika'ya aşık olur. Şahika ise onu seven Burhan ve Cesur ile sonradan arkadaş olurlar. Sacit-Şahika ilişkisini kıskanan Sertaç, Şahika'yı en zayıf noktasından; "yemekten" vurarak onu kaba gösterir. Bundan dolayı tekrar Zeynep'e dönen Sacit, Zeynep'in babasını kaçamakta yakalayıp eline koz geçirir. Bu arada Osman ile Aslı arasında yakınlaşmalar başlar. Aslı ile Cem boşanmanın eşiğine gelmişlerdir. Bu arada Cem'den çocuk isteyen Victoria tekrar döner ve boşandıktan sonra evlenmeye karar verirler. Burhan ile Makbule arası git gide ısındığından Burhan, yukarıya taşınır ve evi Cem'e kalır. Aslı da Osman'ı bir koz gibi kullanıp hoşlanmaya başlar. Cem ise Aslı'ya Osman'ın mafya yüzünü göstermeye çalışır. Aslı ile Cem boşanmak için mahkemeye çıkarlar. Cem'in şahidi Kubilay heyecandan bayılır. Aslı'nın şahidi Burhan Altıntop ise Aslı'nın kendisine yapılan çok ağır şakanın fikir babası olduğunu öğrenir ve planlananın tam tersi ifade verir. Cem de mahkemeye sonra gelen Osman'ı görünce Aslı'ya inat için boşanmaktan vazgeçer. Bu yüzden Aslı ve Osman gizli gizli buluşmak zorundadır. Çünkü Tahsin Sütçüoğlu Aslı'nın boşanmadan kimseyle görüşemeyeceğini söyler. Bu arada Hediye, Sabit Efendi'yi kaçamakta yakalayıp evinden atmıştır.Osman,Şahika'yla Sacit'in görüşmeyeceğini söyler. {Dizi devam ediyor...}


Ekip
Oyuncular
Dizinin popülerliği tüketici piyasasına da yansımıştır. Gaffur tiplemesi ile Peker Açıkalın'nın dizide kullandığı pijama Türkiye piyasasında satılmaktadır.Ana madde: Avrupa Yakası Oyuncu Listesi
Oyuncu Rolü Kısa tanıtım
Gazanfer Özcan Tahsin Sütçüoğlu Sütçüoğlu ailesinin reisi, Aslı ve Volkan'ın babasıdır.
Hümeyra Akbay İffet Sütçüoğlu Aslı ve Volkan'ın annesi, Tahsin Sütçüoğlu'nun eşidir.
Gülse Birsel Aslı Sütçüoğlu Avrupa Yakası isimli dergide çalışan Aslı, Cem Onaran'ın eşidir.
Levent Üzümcü Cem Onaran Avrupa Yakası'nın eski genel müdürü, yeni fotoğrafçısıdır. Aslı'nın eşidir.
Engin Günaydın Burhan Altıntop Avrupa Yakası'nın idare müdürüdür.
Binnur Kaya Şahika Koçarslanlı Avrupa Yakası Dergisi'nin %50 ortağıdır.


Teknik kadro [değiştir]Ad - soyad Görevi
Gülse Birsel Senarist
Sinan Çetin Yapımcı
Jale Atabey Özberk Yönetmen
Cenk Sarkuş - Cenk Durmazel Jenerik Müzik
Mustafa Ziya Ülkenciler Dekor Tasarım
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
beyza_hepsi
yeni üye
yeni üye


Mesaj Sayısı : 67
Kayıt tarihi : 03/02/09

avrupa yakası Empty
MesajKonu: Geri: avrupa yakası   avrupa yakası Icon_minipostedÇarş. Şub. 04, 2009 5:27 am

saol tşkler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
avrupa yakası
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Türkiyenin En Güzel Hepsi Fan Sitesi :: ••.•´¯`•.••Her telden••.•´¯`•.•• :: Diziler-
Buraya geçin: